Par ētiku diskutē daudz un ne visi, kas par to runā vienmēr rīkojas ētiski. Kādēļ ir tāda disonance tajā, ko cilvēki runā, un kā domā? Par to šajā rakstā.
Kur mēs iemācāmies ētiku? #
Ētiku jeb to, kā uzvesties sabiedrībā un kā izturēties pret citiem mēs pamatā iemācāmies ģimenē. Šajā vidē mācīšanās ir praktiska, ne teorētiska – tā vietā, lai bērns klausītu vecāku teikto “kā vajadzētu”, viņš drīzāk kopēs viņu rīcību pret citiem. Ja vecāks pret citiem ir pieklājīgs, bērns būs pieklājīgs.
Akadēmiskā izglītība palīdz ētikas teorētiskajā izpratnē, bet ētikas praksi cilvēks pamatā iemācās būdams attiecībās. Ja ģimenē nav bijusi šī veselīgā pieredze, to var iemācīties tuvās attiecībās, ja ieklausamies otrā cilvēkā. Tās nereti ir partnerattiecības vai terapeitiskās attiecības psihoterpijā.
Kas ietver ētiku? #
Pa lielam rīkoties ētiski nozīmē spēt iejusties citu cilvēku ādā un nenodarīt viņiem pāri apzinātā vai neapzinātā veidā.
Pieklājīga cilvēka uzvedības normas (piemēri):
- Ierasties uz tikšanos laikā (nekavējot) — tas nozīmē, ka cieni otra laiku un emocionālo labsajūtu. Cilvēki, kas kavē ļoti bieži rada citos apjukumu, satraukumu vai dusmas.
- Sarunas laikā nepievērsties mobilajam telefonam arī liecina par cieņu pret otru cilvēku.
- Nedot padomus cilvēkam, kurš tos neprasa.
- Prasīt adekvātu samaksu par savu darbu.
- Pārtraukt sarunas tematu, ja redzi, ka otrs nav ieinteresēts klausīties.
- Nepārtraukt citus cilvēkus runājam iespraucoties ar sevis teikto vai atvainoties, ja tā gadās.
- Neizteikt apkaunojošas vai aizvainojošas piezīmes.
- Ja prasi palīdzību (sūdzies par problēmu), tad ieklausies otra sniegtajos padomos nenoraidot tos ar attaisnojumiem.
- Ja neieklausies otra padomos, tad pasaki, ka šīs sarunas mērķis ir izventilēt savas emocijas, lai atbrīvotos no iekšējās emocionālās spriedzes.
- Neventilēties katrā sarunā ar draugiem vai partneri – uzklausīt otra grūtības jebkuram ir emocionāli grūti un nogurdinoši.
- Nepieprasīt, ka kaut kas pienākas, drīzāk mēģināt izprast lielo bildi – kā pasaule strādā.
Kādēļ cilvēkiem neizdodas būt ētiskiem? #
Tādēļ, ka jebkurā cilvēkā mīt dzīvnieciskā daļa, no kuras viņš atteikties nevar. Pamatlietas, kas traucē būt ētiskam ir neveselīgi pausta agresija un egoisms jeb nespēja iejusties otra ādā.
Egoisms
Bieži vien neētiski izturas cilvēki nejau tādēļ, ka viņi speciāli vēlas citiem darīt pāri, bet tādēļ, ka viņiem neviens nav iemācījis, ka nepieciešams padomāt arī par citu cilvēku labsajūtu. Liela daļa ētikas pārkāpumu notiek cilvēka egoisma dēļ. Šāds egoisms bieži rodas cilvēkos, kuriem nav veselīgs pašvērtējums.
Agresija
Neapzinātas dusmas ir tās, kas var nodarīt lielu kaitējumu apkārtējiem cilvēkiem. Visos cilvēkos mīt dusmas, bet visbīstamākie ir tie, kuri tās neapzinās vai neatzīst. Dusmas vienmēr atradīs veidu, kā likt par sevi manīt – aktīvā vai pasīvā veidā.
Trauksme
Cilvēki, kuriem ir pilna galva ar dažādām problēmām mēdz aizmirst par citiem cilvēkiem. Ja dzīve ir nesakārtota, tad tajā ir ļoti grūti padomāt par citu labsajūtu.
Kas veicina ētisku rīcību? #
Pirmkārt tās ir zināšanas un otrkārt – emocionālā inteliģence, kas tiek pielietota praksē. Psihoterapijas process ir labs piemērs ētiskas rīcības praktiskai apmācībai. Terapijā cilvēki risina savas attiecību problēmas, un tās nereti rodas tādēļ, ka cilvēkam trūkst cieņpilnas komunikācijas prasmes. Terapijā šīs prasmes tiek trenētas ar dažādiem paņēmieniem:
- Analizējot attiecību epizodes un mācoties efektīvākus komunikācijas veidus
- Ievērojot terapijas rāmjus jeb noteikumus, kas ietver vizītes nekavēšanu, laicīgu tās beigšanu, samaksas veikšanu un noteikumus par to, kāda komunikācija ir ārpus terapijas.
- Analizējot emocijas, kuras veicina neētisku rīcību
Kā pārbaudīt, vai mana rīcība ir ētiska
Dažreiz šādu rīcību var pārbaudīt uzdodot sev šādus jautājumus:
- Ja tā rīkotos pilnīgi visi cilvēki, vai sabiedrība varētu turpināt eksistēt tikpat kvalitatīvi?
- Kā es justos, ja šādi pret mani izturētos citi?
- Vai mana rīcība rada kādam kaitējumu?
- Vai es cienu sevi ar šo rīcību?
- Vai es cienu citus ar savu rīcību?
- Vai es uzvedos godīgi?
- Vai mana rīcība ir saskaņā ar manām vērtībām?