Galvassāpes
Mums katram kādu reizi ir sāpējusi galva, un lielākā daļa cilvēku iedzer pretsāpju tabletes. Bet ko darīt, ja galva sāp pārāk tik bieži, ka traucē dzīvot? Šeit ir apskatīti galvassāpju veidi, cēloņi un ārstēšanas metodes.
Galvassāpju veidi
Primārās galvassāpes: galvassāpes, kurām apakšā nav dažādu slimību.
Saspringuma (tensijas) galvassāpes: rodas no kakla, sejas, plecu muskuļu saspringuma. Sāpes ir trulas, spiedošas vai velkošas un parasti dažas stundas līdz 2 dienas ilgas. Tām palīdz masāža, smēres, kustība plecu joslā.
Migrēna: rodas smadzeņu asinsvadu paplašināšanās rezultātā. Sāpes ir stipras, pulsējošas, parasti vienā galvas pusē. Bieži vien paralēli tām ir slikta dūša, vemšana, jutība pret gaismu un troksni. Ilgst parasti 4 stundas līdz 3 dienas.
Sekundārās galvassāpes: Galva sāp dažādu slimību, traumu vai ķīmisku vielu iedarbības dēļ (deguna blakusdobumu iekaisums, acu/zobu slimības, asinsspiediena svārstības, pēc alkohola lietošanas, utt.).
Galvassāpju cēloņi
Fiziskie faktori: Slikts gaiss, neērta poza, atmosfēras spiediena izmaiņas, cieša galvassega, karsts laiks.
Bioloģiskie faktori: izsalkums, šķidruma trūkums, iedzimtība.
Emocionālie faktori: Stress, nepatīkamu cilvēku klātbūtne, strīdi, šaubas par savām spējām, pārslodze, vēlme izpatikt. Galvassāpes bieži izraisa stress, bet ne pats stress, bet mūsu reakcija uz to. Situācijās, kur jūtamies nevarīgi vai bezpalīdzīgi, piemēram, satiekot nepatīkamus cilvēkus vai strīdu laikā, bieži parādās galvassāpes. Svarīgi ir atpazīt un pārvaldīt savas emocijas un reakcijas.
Kā ārstēt galvassāpes?
Vērsties pie ģimenes ārsta, ja sāpes pavada koordinācijas, runas, samaņas traucējumi, augsta temperatūra.
Saukt ātro palīdzību, ja sāpes ir spēcīgas un pēkšņas.
Veikt izmeklējumus, lai noteiktu, vai tās ir primāras vai sekundāras galvassāpes.
Primārām galvassāpēm palīdzēs: ārsts-psihoterapeits, fizioterapeits, neirologs.
Sekundārām galvassāpēm nepieciešams ārstēt atrasto pamata iemeslu.
Izveidot jaunus, veselīgākus paradumus
Stājas labošana pie fizioterapeita
Emocionālo iemeslu mazināšana pie psihoterapeita
Medikamentozas terapijas piemeklēšana pie neirologa
Galvassāpju diagnostika
Lai precīzāk izprastu galvassāpju raksturu, ieteicams veikt atzīmes migrēnas dienasgrāmatā, pierakstot galvassāpju biežumu, intensitāti un provocējošos faktorus. Tas palīdzēs speciālistiem izstrādāt efektīvu ārstēšanas plānu. Ja ir plāns doties pie speciālista, tad efektīvāk būs doties ar aizpildītu galvassāpju dienasgrāmatu.
Galvassāpes ir bieži sastopama problēma, kas var ievērojami ietekmēt dzīves kvalitāti. Svarīgi ir meklēt profesionālu palīdzību, lai noteiktu cēloņus un piemērotu ārstēšanu, tādējādi uzlabojot dzīves kvalitāti un mazinot sāpju intensitāti un biežumu.