Ēšanas traucējumi

Psihoterapija var palīdzēt saprast emocionālās ēšanas iemeslus un izveidot veselīgākus emociju pārvarēšanas metodes – izstrādāt alternatīvas stratēģijas, lai tiktu galā ar stresu, bezspēcību un citiem emocionāliem traucējumiem. Tas palīdzēs attīstīt dziļāku izpratni par sevi, kas var mazināt nepieciešamību izmantot ēšanu kā emocionālu atbalstu. Psihoterapija palīdz mācīties un praktizēt veselīgu personisko robežu uzstādīšanu, kas palīdzēs ievērot veselīgu ēšanas režīmu.

Ar ēdienu cilvēki nereti mēģina:

  • Aizpildīt iekšējo tukšumu: Ēšana bieži tiek izmantota kā veids, kā mazināt emocionālo tukšumu vai vientulību.

  • Aizsargāties pret bezspēcību un bezcerību: Pārēšanās vai badošanās var kalpot kā aizsardzības mehānisms pret jūtām, kas saistītas ar bezspēcību un bezcerību.

  • Mazināt spriedzi un neveselīgu (neirotisku) stresu: hronisksstress var izraisīt pārēšanos kā veidu, kā mēģināt mazināt emocionālo diskomfortu.

  • Atpūsties jeb mazināt nogurumu: pastāvīgs nogurums var veicināt neveselīgus ēšanas paradumus, jo ķermenis mēģina kompensēt enerģijas trūkumu.

Cilvēkiem ar ēšanas traucējumiem bieži ir grūtības noteikt un ievērot personiskās robežas, kas var izpausties arī attiecībās ar ēdienu.

Biežākie ēšanas traucējumi ir:

  1. Anoreksija: izteiktas bailes no svara pieauguma, kas like ekstrēmi ierobežot ēšanu, jo apaļīgs ķermenis būtiski samazina pašvērtības izjūtu.

  2. Bulīmija: pārēšanās epizodes, kam seko piespiedu izraisīta vemšana, pārmērīga vingrošana vai citi neveselīgi mēģinājumi kompensēt pārēšanos (mazināt apēsto kaloriju sekas). Cikliski periodi starp pārēšanos un attīrīšanos.

  3. Ortoreksija: Pārmērīga aizrautība ar veselīgu ēšanu un obsesīva vēlme ēst tikai noteiktus "veselīgus" pārtikas produktus, kas noved pie nepietiekama uztura vai ierobežo cilvēka sociālās aktivitātes.

  4. Pārēšanās traucējums (binge eating): nekontrolētas pārēšanās epizodes, kas var novest pie liekā svara.

Ne visi cilvēki ar lieko svaru cieš no ēšanas traucējumiem. Ne visi cilvēki ar ēšanas traucējumiem ir ar lieko svaru. Daži var būt normāla svara vai pat nepietiekama svara.

Previous
Previous

Izdegšanas sindroms

Next
Next

Kas ir primārās brūces