izvēle

Psihoterapijas ieguldījums

Viena

konsultācija

Biežāk uzdotie jautājumi

Ja ej pie psihoterapeita ārstniecības iestādē (parasti klīnikā), tad jā, var. To jautā speciālistam pirms uzsāc terapiju, lai nav vilšanās.

Pētījumi rāda, ka ilgāka terapija dod noturīgāku efektu, bet tās garumu pamatā noteiksi Tu un Tava motivācija ieskatīties sevī. Ieteicams vismaz pirmās 20 terapijas vizītes apmeklēt reizi nedēļā, citādi darbs var šķist pārāk lēns - tāds, kas neprogresē.

Vidēji dziļā veida terapija ir 80-100 vizītes ilga. Ja nav vēlme tik ļoti iedziļināties sevī, bet vairāk interesē atvieglot esošo dzīves krīzi, tad bieži pietiek ar īstermiņa terapiju, kas ir līdz 20 vizītēm ilga.

Ja runa par rezultātu, ir jāsaprot Tavs terapijas mērķis:

 1. Emocionālā stāvokļa uzlabošanās — lielākā daļa cilvēku jūt rezultātu pēc 20 terapijas sesijām
 2. Pilnīga atveseļošanās — darbs, kas ir vismaz 80 terapijas sesijas, bet biežāk 150-250 sesijas.

Īstermiņa psihoterapija (līdz 20 vizītēm) bieži vien ir pietiekama cilvēkiem, lai sniegtu emocionālu un psiholoģisku atbalstu, lai:
1. Pārvarētu dzīves krīzes
2. Uzlabotu komunikācijas prasmes attiecībās
3. Atvieglotu trauksmes traucējumus vai mazinātu citus traucējošus psihiskos simptomus

Ilgtermiņa terapija ir nepieciešama gadījumos, ja mērķis ir:

 • Zema pašvērtējuma terapija
 • Psiholoģisko traumu terapija
 • Dziļu neveselīgu ieradumu maiņai (piemēram, hroniska pārēšanās)
 • Personības izaugsme jeb rakstura izmaiņas (piemēram, nepatīkamu emociju lēkmes)
 • Attiecību veidošanas neveiksmes
 • Jebkura problēma, kas ilgst ilgāk par 6 mēnešiem

ultūras fons, gaidas, vēlmes un pretošanās stiprums pārmaiņu procesam.

Vairāki pētījumi ir pierādījuši psihoterapijas efektivitāti.

Terapijas virzieni, kas pētījumos atzīti kā efektīvi:

 1. KBT veida terapihas
 2. Psihodinamiski psihoanalītiskās terapijas
 3. Sistēmiskā ģimenes terapija
 4. Junga analīze

Tomēr katra terapija ir piemērota dažādiem apstākļiem un personībām. Lai izlemtu par savu veidu, vēlams pirms tam rūpīgi izpētīt.

analītiskās terapijas ir dziļākās un ar noturīgāko efektu - ar tām var mainīt zemapziņu, bet tās ir arī ilgākās (vismaz pusgadu, gadu) un piemērotas tikai tad, kad cilvēks ticis galā ar dzīves krīzēm un viņa psihe funkcionē salīdzinoši labi. Tās ir terapijas sevis pilnveidošanai, kas mazina iemeslu psihiskiem vai ķermeniskiem simptomiem atkārtoties.

Kāds ir labs terapeits?

Nav konkrēta viena personības tipa, kas ir piemērotākais, lai cilvēks būtu labs terapeits, bet ir dažas pamata prasmes, kas ir nepieciešamas, lai strādātu par terapeitu:

 • Augsta emocionālā inteliģence un apzinātība. Interese pētīt savu personību paša terapijā.
 • Intuitīva sajūta, kā komunicēt ar citiem.
 • Labas klausīšanās prasmes - spēja klausīties bez nosodījuma.
 • Labas problēmu risināšanas prasmes.
 • Spēja ieturēt veselīgas robežas
 • Uzticams un atbildīgs.

Ļoti bieži izskan jautājums: "Kā lai izvēlos savu terapeitu?". Cilvēkiem ir patiesi bail no šī, bet vienīgais veids, kā atrast īsto terapeitu ir tāpat kā ar jebkuru citu "īsto" lietu dzīvē - mesties iekšā un mēģināt.

Jautājumi, ko sev uzdot izvēloties terapeitu

Vai gribu pie terapeita sievietes vai vīrieša?

Parasti katrs vadās pēc sajūtām, ar kuru justos tuvāks. Tomēr, ja cilvēkam ir komplicētas attiecības ar māti, būs uzsākot terapijā ar terapeiti sievieti varētu būt grūtāk. Ja komplicētākas ar tēvu, tad šķitis, ka grūtāk ar vīrieti. Tomēr nozīmīgi piebilst, ka terapijā profesionāls terapeits sniegs koriģējošo pieredzi un ar laiku atvērties šķitīs dabiskāk.

Terapeita foto un publikācijas

Parasti lielāka iespēja atrast "īsto" ātrāk mums ir tad, ja pirms dodamies pie konkrētā terapeita esam pārlasījuši viņa veidotos rakstus, publikācijas vai klausījušies kādu interviju. Caur tiem mēs nereti varam sajust terapeita personību un vai mums saskanēs. Ir terapeiti, kurus var atrast sociālajos tīklos - to izpētīšana arī var palīdzēt. Ieteiktu pievērst uzmanību, vai pats terapeits ir ticis galā ar savām problēmām, par ko var liecināt dažādas pazīmes.

Terapijas mērķis un terapeita izglītība

Ir dažādi terapijas virzieni un tajos ir dažāda līmeņa un kvalitātes apmācības. Tāpēc nozīmīgi ir izvēlēties terapeitu arī pēc tā, kādas terapeitiskās metodes viņš pielieto. Galvenais kritērijs, pēc kura ieteiktu izvēlēties, ir tas, ar kādu problēmu vēršamies terapijā.

Terapeiti parasti ar 3 veidu izglītību:

 1. Ar ārsta pamatizglītību (atrodami www.arstipsihoterapeiti.lv vai www.psihosomatika.lv) - ārsti pielieto pamatā izglītojošas vai psihodinamiskās terapijas metodes meklējot cēloņus bērnībā, lai "izrautu" problēmas sakni. Tā ir ārstējošā psihoterapija, kas ir piemērota psihiatriskām un psihosomatisku problēmu risināšanai. Pie ārsta vislabāk iet, ja ir trauksmes, depresijas simptomi vai kas no ķermeniskā ko sauc par psihosomatiku. Ja problēma ir ilgstošāka, tad arī labāk doties pie ārsta uz terapiju. Bet šis terapijas veids ir brīvs un plūstošs, kas dažiem var nepatikt, jo viņi vēlas konkrētību un rāmjus
 2. Ar psihologa pamatizglītību (atrodami www.kbt.lv) - ja ir vēlme, lai terapija ir īstermiņā un fokusēta (10-20 vizītes) un netiek meklēti problēmu cēloņi bērnībā, tad vislabāk iet pie KBT terapeitiem ( www.kbt.lv).
 3. Ar sociālo zinātņu pamatizglītību (atrodami www.psihoterapija.lv) - tie ir visi humāni eksistenciālie terapeiti (geštalta, eksistenciālie, drāmas, psihoorganiskās analīzes u.c. terapeiti), pie kuriem vislabāk ir iet personības izaugsmei. Jāatceras, ja cilvēkam nav izglītība klīniskajā psiholoģijā vai medicīnā, tad šie terapeiti nebūs piemēroti, ja cilvēks cieš no medicīniska vai psihiska rakstura problēmām (trauksme, depresija, psihosomatiskās problēmas, ēšanas traucējumi, u.c.)

Izcenojums

Terapija ir ieguldījums personīgajā izaugsmē un savas labklājības veicināšanā, bet tās mēneša izmaksas varētu šķist dārgas, tāpēc, ka efektīvu rezultātu var gūt, ja apmeklē to reizi nedēļā. Tātad nozīmīgi aprēķināt, kādu terapeitu varam atļauties atbilstoši šī brīža situācijai.

Terapeita atrašanās vieta

Protams, cilvēkiem ir dažādas vēlmes un iespējas. Ir cilvēki, kas gatavi braukt 100km uz terapiju, tomēr lielākā daļa vēlas terapeitu sava darba vai mājas tuvumā. Tāpēc nozīmīgi skatīties, kur atrodas terapeita prakses vieta.

Iet un darīt, nevis ilgi domāt

Nereti "saņemšanās" terapijai cilvēkam var aizņemt pusgadu, tomēr nozīmīgi atcerēties, ka ir vērtīgi pārvarēt savas bailes jau tagad. Katra nokavētā nedēļa mūsu dzīvē var nepatīkami atspēkoties. Ja neuzrunās sadarbība ar esošo terapeitu, tad bez jebkādiem iekšējiem pārmetumiem var viņu pamainīt. Terapeita personība spēlē lielu lomu un ir nozīmīgs faktors tam, vai terapija būs efektīva. Protams, ja mainām terapeitu jau 3-5 reizes, tas var arī norādīt uz mūsu problēmas sakni - nespēju noturēt ilgstošas, stabilas attiecības.

AIZVĒRT
error: Content is protected !!