MENU

Jautā ārstam

Vai psihoterapija var palīdzēt veģetatīvās distonijas gadījumā?

Jā, parasti veģetatīvās distonijas simptomi izzūd pusgada laikā, bet tas ir atkarīgs no paša pacienta motivācijas - daži ir atguvušies jau pēc 10 , bet citiem nepieciešams ilgāks, laiks, jo zem veģetatīvās distonijas slēpjas depresija vai citi garastāvokļa vai personības traucējumi. Dažreiz nepieciešams pievienot antidepresantu terapiju.

Uz ko cilvēkam jābūt gatavam, sākot personīgo psihoterapiju?

Pirmkārt, jābūt gatavam uz to, ka būs jāuzzina nepatīkamas lietas par sevi un savām attiecības veidošanas stratēģijām, kas izsauks mazliet trauksmi. Psihoterapija ir persinības izaugsmes process un izaugsme nevar notikt, ja mēs nenorādam uz personības nepilnībām. Otkārt, jābūt gatavam, ka nāksies atklāt savas jūtas un emocijas, kuras parasti esam "iekapsulējuši" un neaiztiekam, lai tās mums netraucētu dzīvot. Treškārt, jābūt gatavam pielāgoties noteiktam ritmam un sistemātiskam darbam ar sevi.

Kas ir psihosomatika? Kā un kāpēc ķermenis reaģē uz emocijām?

Psihosomatika ir termins, kas apzīmē, kā mūsu psihe un tajā esošie emocionālie konflikti ietekmē ķermeņa fizisko veselību. Piemēram, aizturētu dusmu gadījumā bieži piemeklē galvassāpes, trauksmes gadījumā sirds sāk skriet. Ķermenis reaģē uz emocijām tādēļ, ka izdzīvošanai nepieciešams sagatavoties ārējās vides pārmaiņām, piemēram, kad zebra ierauga, ka lauva to medī, sākas trauksme, kas zebras organismu sagatavo ātrai atbildes reakcijai, lai tā spētu rīkoties, lai izdzīvotu. Šis senais mehānisms mūsos joprojām mīt, bet neuzbrūk vairs lauvas, bet gan darba pienākumi, priekšnieks un tas nenotiek fiziski, bet gan sociālās situācijās. Tā kā kultūras normas mums neļauj rīkoties pēc principa, ka aizbēgsim vai iesitīsim kādam, psihē rodas konflikts, kas izraisa dažādus ķermeniskus simptomus - galvassāpes, vēdera sāpes, apaukstēšanās, u.t.t.

Kā atpazīt pēcdzemdību depresiju? Kad būtu jāmeklē palīdzība?

Pirmkārt, ir jāiemācās atšķirt skumjas no depresijas. Pēcdzemdību skumjas ir normāla reakcija uz attīstības krīzi jeb bērna piedzimšanu, bet, ja šīm skumjām pievienojas tādas sajūtas kā bezpalīdzība un bezcerības izjūta, kā arī neadekvāta vainas izjūta, tad ir aizdomas par depresiju. Depresijas gadījumā tipiski simptomi ir mokošas domas, miega traucējumi (nespēja iemeigt, mošanās naktī, par agru no rīta vai pārlieku liela miegainība), domu un darbību gausums, pašnāvības domas (var būt un nebūt) un pārlieku bieža raudāšana (biežāk sievietēm). Depresijas tipiska pazīme ir intereses un prieka zudums aktivitātēs, kas kādreiz sagādāja prieku. Ja ir kāds no šiem simptomiem, ieteiktu vērsties uz konsultāciju pie ārsta-psihoterapeita vai psihiatra.

AIZVĒRT
error: Content is protected !!