MENU

Atkarības var būt dažādas- no ķīmiskajām vielām (alkohola, narkotikām), azartspēlēm, ēdiena, seksa, datora, attiecībām. Starp citu arī no neēšanas (anoreksijas, bulīmijas). Būtībā- ja mūsu dzīves vienīgā bauda ir viena konkrēta viela vai ieradums, tad to var dēvēt par atkarību. Tā ir verdzība kādai varai un nepārvaramam spēkam jeb baudai, kurai nevaram pretoties.

Alkohola atkarība

Cilvēki, kuriem rodas problēmas ar alkoholu parasti ir:

  • Pasīvi
  • Tiecas pēc baudas, kas nāk kopā ar pašdetrukciju
  • Pilni trauksmes, dusmām, kauna, kuru nevēlas atzīt un izjust
  • Depresīvi
  • Ar zemu pašcieņu

Alkohola atkarību ārstēt ir grūti, bet to ir iespējams izdarīt, ja cilvēkam ir kāds augstāks mērķis dzīvē, piemēram, vēlme saglabāt darba spējas. Ja emocionālās problēmas ir nopietnas, tad alkohola atkarību izārstēt būs grūtāk.

Narkotiku atkarība

Pēc statistikas datiem 1/2 no jauniešiem izmēģina narkotikas –> no šīs puses 1/3 sāk lietot regulāri un 1/10 tās sāk lietot regulāri. Šie dati liecina, ka vielas pieejamība nav noteikts nosacījums, lai veidotos narkotiku atkarība.

Galvenais mērķis, kādēļ cilvēki lieto narkotikas, ir bauda. Ja dzīvē baudas nav pietiekami, tad narkotikas parasti to sagādā. Galvenais, kas nosaka, vai cilvēks “iegrims” narkotiku atkarībā ir viņa emocionālā veselība – tie, kas nākuši no emocionāli labvēlīgām ģimenēm bieži vien šīs atkarības neiegūst.

Ja cilvēks lieto narkotikas, lai mazinātu trauksmi, tad tā ir stipra pazīme, ka viņam izveidosies atkarība, bet, ja viņš tās lieto dažreiz, lai izjustu jaunas izjūtas, bet ikdienā jūtas labi, tad visticamāk, ka atkarība neizveidosies. Tas notiek tāpēc, ka ķīmiskās vielas atvieglo sāpes un izraisa baudu. Tomēr nekas šajā pasaulē nav par brīvu, jo cilvēkam ir jāmaksā ar savu veselību par to- dzīve ar laiku šķiet bezjēdzīga.

Cilvēks lieto narkotikas ar mērķi samazināt emocionālās sāpes un ciešanas- tas ir kā izmisuma mēģinājums “ārstēt” sevi. Diemžēl ar indi.

Marihuānas atkarība

Parasti tā sākas pusaudžu spiediena izraisīta- tad pusaudzis izjūt grupas kopību, bet pēc tam tiek izjusta vientulība, kas izraisa trauksmi. Marihuāna palīdz atbrīvoties no daudz mokošām domām, kas skrien galvā- tā palīdz cilvēkam baudīt un atslābt, jo ikdienā viņš to nemāk.

Diemžēl marihuānas lietošana dažiem cilvēkiem mēdz izsaukt šizofrēnijai līdzīgas epizodes jeb psihozes- cilvēks atraujas no realitātes, dzird balsis vai redz halucinācijas un ir milzīga trauksme. Ir daudz jaunieši, kas nokļuvuši psihoneiroloģiskajā klīnikā tieši marihuānas izraisīto defektu dēļ.

Azartspēļu atkarība

Tā var būt kā tāds “antidepresants”. Azartspēles arī palīdz aizmirsties. Šī atkarība veidojas, jo cilvēkam ir bērnišķīgas vēlmes un fantāzijas kļūt pēkšņi bagātam neieguldot darbu tajā. Parasti šiem cilvēkiem ģimenē vecāki neparādija piemēru un neiemācija, kā ir jāpelna naudu un kā nopelnīt adekvātu naudas summu.

Atkarību terapija

Ja cilvēks ir tik tikko saindējies, tad viņu var dezintoksificēt ar medikamentiem.

  • Ja atkarība ir dziļāka, tad mēdz iešūt “ampulu” un ievadīt “torpēdu” (ķīm.vielas- teturāms un antabuss), kas izraisa riebumu pret alkoholu un cilvēks to attiecīgi nevēlas dzert. Vēl var lietot apomorfīnu vai trihopolu, kas izraisa sliktu dūšu alkoholu iedzerot.
  • Vēl iespējams lietot antidepresantus, piemēram, cipramilu.

Tomēr šīs metodes noņem tikai fizisko atkarību un psihiskā jeb emocionālā atkarība no alkohola paliek un ir liela iespēja, ka alkoholisms pēc šīs “ārstēšanas” atjaunosies.

Lai izārstētu alkohola atkarību pavisam, ir nepieciešams mainīt iepriekšējos uzvedības modeļus un veidot jaunu dzīves stilu. To dara ar:

  • anonīmo alkoholiķu grupās, anonīmo narkomānu grupās
  • ģimenes psihoterapiju
  • individuālo psihoterapiju

Tomēr terapijas procesā veidojas grūtības, jo šīe cilvēki noliedz savas problēmas, viņi nevālas nonākt kontaktā ar savām patiesajām emocijām, ko izjūt un kuru dēļ lieto vielas, viņiem vienmēr prātā ir eiforiskās atmiņas, kas ir ļoti patīkamas- daudz patīkamākas, nekā esošā realitāte, lielas bailes, kas nāk no bērnības, kas ir pilnīgi kā fobija no tā (parasti tās ir bailes tikt pazemotam un piedzīvot kaunu)

CATEGORIES

AIZVĒRT
error: Content is protected !!